Stałe i zmienne oprocentowanie lokat bankowych - porównanie

Jak pokazują statystyki, coraz więcej ludzi przy prowadzeniu domowego budżetu decyduje się na skorzystanie z pomocy banku. Pomoc ta ma dwojaki charakter - z jednej strony zaciągamy więcej kredytów, z drugiej zaś zakładamy coraz więcej lokat.

Jak się okazuje, decyzja o wyborze lokaty wcale nie jest decyzją prostą, a oferta banków w tym zakresie jest tak szeroka, że potrafi przysporzyć o zawrót głowy. Gdy stajemy przed wyborem lokaty, to musimy przeanalizować szereg jej cech, do których zaliczyć możemy przede wszystkim:
  • wysokość oprocentowania, 
  • czas trwania lokaty, 
  • możliwość swobodnego wpłacania/wypłacania pieniędzy, 
  • rodzaj oprocentowania. 

Praktyka pokazuje, że ludzie mają największe problemy przy próbie oceny atrakcyjności lokaty na podstawie tego, jakim rodzajem oprocentowania się ona charakteryzuje. Jak się jednak okazuje, gdy będziemy pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach, to wybór ten okaże się znacznie łatwiejszy, niż mogłoby się wydawać.

Oprocentowanie lokaty mówi nam o tym, jak dużo na niej zarobimy. Przykładowo jeśli wpłacamy 1000 zł na lokatę oprocentowaną na 5% to w bardzo dużym uproszczeniu można powiedzieć, iż po wymaganym terminie - najczęściej roku - zarobimy 50 zł (realnie zarobimy nieco mniej - nasz zysk zostanie pomniejszony chociażby o podatek od dochodów kapitałowych).

Możemy wyróżnić dwa rodzaje oprocentowania:
  • oprocentowanie stałe, w którym wysokość oprocentowania nie zmienia się przez cały okres trwania lokaty, 
  • oprocentowanie zmienne, w którym wysokość oprocentowania może (ale nie musi) ulec zmianie, w zależności od wystąpienia określonych zdarzeń w gospodarce - na przykład obniżki stóp procentowych.
Jaki rodzaj oprocentowania wybrać? Jeśli potrafimy przewidzieć kierunek zmian w gospodarce i spodziewamy się, że oprocentowanie depozytów może w najbliższym czasie wzrosnąć, wówczas powinniśmy się bezsprzecznie zdecydować na lokatę z oprocentowaniem zmiennym. Jeśli zaś nie potrafimy przewidzieć kierunku zmian w gospodarce bądź przeczuwamy, że oprocentowanie depozytów może zmaleć, wówczas powinniśmy zdecydować się na lokatę z oprocentowaniem stałym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz