Lokaty bankowe a konta oszczędnościowe - porównanie zalet

Każdy produkt oszczędnościowy ma swoje specyficzne cechy, które wyróżniają go na tle innych. Najpopularniejsze z nich to lokata bankowa oraz konto oszczędnościowe. Wielu Polaków skorzystało przynajmniej raz w życiu z jednego z tych produktów bankowych. Lokata oraz konto oszczędnościowe mają taki sam cel. Ich zadaniem jest ułatwianie kumulowania kapitału osobom oszczędzającym oferując w zamian za zdeponowanie pieniędzy kilkuprocentowych odsetek w skali roku.

Rozpoczynając porównanie lokat z kontami oszczędnościowymi należy zacząć od porównanie progów wejścia w taką inwestycję. Większość dostępnych na rynku lokat można założyć od kwoty co najmniej 1000zł, choć zdarzają się w ofertach niektórych banków nawet oferty lokat możliwych do założenia od kwoty o połowę mniejszej. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku kont oszczędnościowych, które mogą być założone bez potrzeby deklarowania jakiejkolwiek kwoty. Konto oszczędnościowe możemy założyć jako dodatek do podstawowego rachunku osobistego. Już pierwsza złotówka zdeponowana na takim rachunku oszczędnościowym pracuje i przynosi zyski w formie odsetek.

Kolejna różnica to dostępność środków umieszczonych na lokatach lub kontach oszczędnościowych. W przypadku konta oszczędnościowego mamy stały dostęp do zgromadzonych środków bez ryzyka utraty wypracowanych zysków w formie odsetek. Oczywiście w większości przypadków tylko jeden przelew z konta oszczędnościowego w miesiącu jest darmowy natomiast kolejne wiążą się z wysokimi opłatami. Działa to często jako motywator aby nie korzystać zbyt często ze środków zgromadzonych na koncie oszczędnościowym, ponieważ zbyt częste zaglądanie na konto oszczędnościowe w celu przelania na konto osobiste części oszczędności w szybkim tempie zniweczy wysiłek włożony w zbieranie oszczędności, ponieważ szybko się one rozejdą jeśli będziemy nimi dowolnie dysponować.

Lokata bankowa w tej kwestii wygląda nieco inaczej. W jej przypadku powierzamy bankowi nasze oszczędności na pewien z który określony czas w zamian za również z góry określone oprocentowanie. Rezygnacja z lokaty przed upływem jej terminu najczęściej będzie wiązała się z utratą części a nawet całości wypracowanych odsetek. Dlatego tak ważne jest aby nie umieszczać na lokatach wszystkich pieniędzy tylko część z nich zostawić sobie na koncie oszczędnościowym dzięki czemu będziemy mieli do nich szybki dostęp w razie zajścia nieprzewidzianego wydatku i konieczności skorzystania z oszczędności. Wówczas nie będziemy zmuszeni do zrywania lokat co wiązałoby się w wielu przypadkach z utratą wypracowanych już zysków.

Wybór pomiędzy kontem oszczędnościowym a lokatą zależy w głównej mierze od tego w jakim celu chcemy wykorzystać produkt oszczędnościowy. Jeśli posiadamy kapitał, które nie będziemy potrzebowali przez co najmniej kilka najbliższych miesięcy to możemy z powodzeniem skorzystać z szerokiej gamy lokat dostępnych na rynku. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy oszczędności nie okażą się potrzebne już wkrótce to lepiej trzymać je na koncie oszczędnościowym których oprocentowanie nie jest dużo niższe niż oprocentowanie lokat. Jedna nawet jeśli wybierzemy lokaty to warto choć część pieniędzy mieć zawsze pod ręką, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy będziemy musieli ponieść niespodziewany wydatek z powodu awarii samochodu czy konieczności uregulowania mandatu. o

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz