czwartek, 3 grudnia 2015

Różne sposoby oszczędzania – znajdź najlepszy dla siebie

Oszczędzanie – powinien się za nie zabrać każdy z nas. Prędzej czy później wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak duże ma ono znaczenie. Jednak kiedy warto zacząć myśleć o nim na poważnie? Kiedy jest ostatni dzwonek na odkładanie pieniędzy na przyszłość? 

Odpowiedź jest prosta – im szybciej, tym lepiej. W końcu jeżeli wcześniej zaczniemy oszczędzać, to zdążymy więcej uzbierać i później będzie nam łatwiej pod względem finansowym. Jednak nikt z nas nie myśli raczej o założeniu lokaty wcześniej niż w momencie zakończenia edukacji. To przecież dopiero wówczas zaczynamy mieć stałe dochody i to wówczas możemy myśleć o tym, by z każdej pensji odłożyć choć kilkadziesiąt złotych. Wcześniej po prostu zazwyczaj nie mamy z czego.


Lokaty i konta oszczędnościowe – która opcja jest lepsza?


Wspomnieliśmy już o lokatach. Jednak nie są one jedynym sposobem na odkładanie pieniędzy. Oprócz tego bardzo popularne są również konta oszczędnościowe. Te dwa typy rachunków, choć dość podobne, w praktyce nieco się różnią. Najlepsze lokaty bankowe grudzień 2015 są przeznaczone raczej dla osób, które mają już zebraną pewną sumę pieniędzy, ale chcą z niej skorzystać dopiero za jakiś czas. Lokata pozwala im więc te środki bezpiecznie przechować. W przypadku konta oszczędnościowego mamy już więcej swobody. Możemy na nie zajrzeć w każdej chwili, w każdej chwili wpłacić tam pieniądze, a wypłacić je przynajmniej raz na jakiś czas. Jeżeli chodzi o lokaty jest to natomiast zazwyczaj w ogóle nie możliwe i taki krok wiąże się z całkowitym ich zerwaniem, co przez banki jest często karane utratą odsetek. Lokata ma wiec bardziej surowe reguły, ale z drugiej strony może nas zmusić do konsekwencji w oszczędzaniu, do powstrzymania się od realizowania swoich zachcianek, chwilowych impulsów. Nagrodą jest tu za to oprocentowanie lokat, które to daje nam właśnie odsetki, czyli dodatkowe pieniądze, które należą nam się za samo posiadanie lokaty. Każdy z tych rachunków ma więc zarówno swoje wady, jak i zalety. Teraz sam musisz wybrać, który z nich będzie dla Ciebie odpowiedniejszy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz