czwartek, 3 grudnia 2015

Co obejmuje bankowa konsolidacja zadłużenia?

Kredyt konsolidacyjny (oddłużeniowy) polega na zastąpieniu wielu zobowiązań jednym kredytem, skutkującym zazwyczaj obniżeniem wielkości miesięcznych rat, ale spłacanym przez dłuższy czas niż pierwotne zadłużenie. Niestety, konsolidacja nie rozwiąże wszystkich problemów związanych z zaległościami finansowymi.


Jakie zobowiązania finansowe podlegają konsolidacji?


Konsolidacja obejmuje jedynie zadłużenie wynikające z produktów bankowych: kredytów oraz pożyczek. Umożliwia spłatę zadłużenia związanych z kartą debetową lub linią kredytową w rachunku, a także połączenie w jedną ratę kredytów zaciągniętych w wielu bankach. Mogą to być np. kredyty samochodowe, gotówkowe, hipoteczne, jak również pożyczki gotówkowe. Ograniczenie dotyczące liczby kredytów czy pożyczek, które zostaną skonsolidowane, zależy od decyzji danego banku. Można wystąpić z wnioskiem już przy dwóch zobowiązaniach, górny limit to kilkanaście płatności.

Kredyty konsolidacyjne nie obejmują pożyczek pozabankowych


Za pomocą kredytu konsolidacyjnego nie spłacimy zadłużenia powstałego w innych instytucjach niż banki. A to oznacza, że konsolidacja zazwyczaj nie obejmie chwilówek, ani innych pożyczek zaciąganych w firmach zajmujących się świadczeniem usług finansowych.

Szansa na spłatę chwilówek


Sama konsolidacja kredytów nie obejmuje spłaty takich zobowiązań, ale bank może w ramach umowy dodatkowo wypłacić środki na dowolny cel, czyli również na uregulowanie pożyczek pozabankowych. Z takiego rozwiązania warto korzystać wyłącznie wtedy, gdy odsetki z chwilówek są wyższe niż oprocentowanie nowego kredytu lub pożyczkodawca wymaga natychmiastowej spłaty pierwotnego zadłużenia.

Ponadto, pojawiają się już pierwsze oferty banków, obejmujące konsolidacją także zadłużenie w SKOK-ach, a nawet w instytucjach pozabankowych, a także pożyczek zakładowych.

Wybór płatności do konsolidacji


Nie zawsze klientowi opłaca się zamieniać wszystkie raty na jedną. Jeśli ktoś ma kredyt lub pożyczkę o zbliżonych warunkach spłaty jak najtańszy kredyt konsolidacyjny grudzień 2014, warto rozważyć wyłączenie tego zadłużenia z konsolidacji. Jednak wymaga to pamiętania o odmiennych terminach regulowania tych zobowiązań. Ponadto, kredyt nie włączony do konsolidacji ujemnie wpływa na obliczenie przez bank zdolności kredytowej klienta.

Może okazać się także, że istnieje łatwiejsze rozwiązanie niż zaciąganie nowego kredytu, aby dać sobie radę ze spłatą wielu długów. Banki często podejmują negocjacje z klientem, który ma trudności ze spłatą kredytów czy pożyczek. Warto spróbować wynegocjować rozłożenie zobowiązania na mniejsze raty, albo czasowe zawieszenie spłaty zadłużenia.
Zakres konsolidacji jest różny, w zależności od banków. Trzeba to sprawdzić przed podpisaniem umowy, aby wybrać ofertę uwzględniającą wszystkie długi, które chcemy zamienić na jeden kredyt konsolidacyjny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz