środa, 12 czerwca 2013

Inwestowanie w lokaty – najbezpieczniejsza forma inwestycji

To, w jaki sposób inwestujemy, zależy głównie od naszego charakteru. Osoba żywiołowa, która nie lubi długo czekać na zyski, zainwestuje na giełdzie i narażone na znaczne ryzyko Jeśli nie chcesz się codziennie martwić o kurs akcji oraz lubisz mieć stały, chociaż niekoniecznie duży zysk, postaw na lokaty bankowe.
Na czym polega oszczędzanie na lokacie?

Oszczędzanie na lokacie polega w dużej mierze na zamrożeniu kapitału na pewien okres, za co dostajemy od banku rekompensatę, w postaci odsetek na lokacie. Oprocentowanie naliczane jest najczęściej na koniec okresu lokaty. Oprocentowanie może być zarówno w postaci stałej – niezależnej od koniunktury na rynku, jak i w formie progresywnej. Przy tej drugiej formie inwestowania, odsetki naliczane są różnie, w zależności od umowy. Oszczędzanie na lokacie jest w pełni bezpieczną formą inwestowania pieniędzy. Bank najczęściej gwarantuje zwrot całej sumy nawet w przypadku upadłości, co jest gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Wady lokat

Lokaty mają także wady. Oprocentowanie lokaty jest tylko nieco wyższe niż zwykłego rachunku oszczędnościowego. Co więcej – na lokatę nie możemy wpłacać i wypłacać pieniędzy, kiedy chcemy – jest to całkowicie zamrożony kapitał. Jeśli wybierzesz pieniądze przed końcem trwania umowy na lokacie, musisz się liczyć z faktem, że stracisz odsetki. Warto przeliczyć czy bardziej opłaca się lokata, czy rachunek oszczędnościowy. Ten drugi nalicza odsetki co miesiąc, dlatego kwota jest powiększana o sumę odsetek. Na lokacie odsetki nie procentują w taki sposób.

Gdzie założyć lokatę?

Jeśli nie masz pomysłu, co zrobić z większą ilością gotówki, warto wpłacić ją na lokatę, a nie trzymać na nieoprocentowanym koncie. Lokaty są oferowane przez niemal wszystkie banki, co nie oznacza, że wszędzie się jednakowo opłaca ją zakładać. Porównaj odsetki oferowane przez różne banki i zapoznaj się dokładnie z umowami dotyczącymi lokat. Czasem lepsze warunki, jeśli chodzi o lokaty, znajdziesz w kasach oszczędnościowych.

Zakładając lokatę, zapytaj także o to, w jaki sposób twoje pieniądze zostaną ci oddane po zakończeniu okresu umowy. Niektóre banki oferują taką opcję jak lokata odnawialna, czyli po tym okresie pieniądze są przekazywane ponownie na lokatę. Inne natomiast przelewają pieniądze na powiązane z lokatą konto oszczędnościowe lub po prostu odkładają pieniądze, czekając na twoją wizytę w oddziale banku. Takie kwestie warto znać jeszcze przed podpisaniem umowy o założeniu lokaty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz