środa, 12 czerwca 2013

Czy to już czas rozejrzeć się za inną formą inwestycji niż lokaty? Analiza funduszy inwestycyjnych

Fundusze inwestycyjne to w dzisiejszych czasach jedna z najlepszych form inwestowania. Wszystko opiera się na wspólnym lokowaniu środków pieniężnych przez uczestników danego funduszu. Jego członkami mogą być zarówno osoby indywidualne, jak i firmy, czy też większe przedsiębiorstwa, nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Zyski płynące z przynależności do takiego funduszu mogą być naprawdę bardzo duże, jeżeli okaże się on oczywiście strzałem w dziesiątkę. Tego typu fundusze dzielą się na wiele kategorii.

Fundusze inwestycyjne agresywnego wzrostu

Takie fundusze to chyba najbardziej ryzykowna forma inwestowania. Chodzi tutaj o lokowanie środków pieniężnych w spółki, które dopiero co pojawiły się na rynku. Celem takiego inwestowania jest przede wszystkim maksymalny przyrost wartości kapitału. Związane jest to jednak z dość niskim dochodem bieżącym, ale za to zakończenie inwestycji może okazać się nad wyraz pozytywne dla każdego członka takiego funduszu. Istnieje tutaj spore ryzyko, że można stracić znaczną część ulokowanych na funduszu pieniędzy.

Fundusze inwestycyjne rynku pieniężnego

Kolejnym typem funduszu inwestycyjnego mogą być te, które inwestują w rynek pieniężnym. Charakteryzuje się to przede wszystkim lokowaniem pieniędzy w bony komercyjne, bony skarbowe, czy też certyfikaty depozytowe. Uzyskiwany w ten sposób dochód nie jest może zbyt wysoki, ale za to dość pewny. Osoby, które chcą zarobić niewiele, ale mieć pewność, że taki zarobek będzie osiągalny, chętnie decydują się na takie posunięcie, czego potem nie żałują. Jeżeli nie chcemy zbytnio ryzykować, to taki fundusz będzie dla nas odpowiedni.

Fundusze inwestycyjne branżowe

Jednym z bardziej popularnych typów funduszy inwestycyjnych w ostatnich czasach są fundusze branżowe. Jest to bardzo wyspecjalizowana kategoria polegająca na inwestowaniu w odpowiednie branże, a więc na przykład w branżę przemysłową. Brak w nich dywersyfikacji, a więc takie fundusze związane są z bardzo dużym ryzykiem utraty sporej części swoich pieniędzy.

inwestycje finansowe na polskim rynku finansowym


Widać więc wyraźnie, że trzeba się dobrze zastanowić nad tym, który konkretnie fundusz będzie dla nas optymalnym rozwiązaniem. Do wyboru mamy ich wiele, dlatego też nasza decyzja musi być poparta dogłębnymi analizami w tym zakresie, które pomogą podjąć nam ostateczną decyzję. Na pewno takie fundusze mogą sprawić, że zarobimy sporo pieniędzy, ale może się też stać tak, że je stracimy. Fundusze inwestycyjne to dobra inwestycja dla osób lubiących ryzyko, ale coś dla siebie znajdą tutaj także osoby, które chcą zainwestować pewnie, a przy tym niewiele zarobić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz