środa, 12 czerwca 2013

Lokata bankowa – zło konieczne?

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że musi oszczędzać na przyszłość na własną rękę. Z każdej bowiem strony możemy usłyszeć głosy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie miał za kilkanaście lat pieniędzy na wypłaty naszych emerytur, że pieniądze z Otwartych Funduszy Emerytalnych to będzie tylko kilkanaście złotych miesięcznie dodatku do naszej emerytury i że niestety czeka nas ogólna zapaść systemu emerytalnego.

Oszczędzanie na przyszłość

Czy rzeczywiście tak to będzie wyglądało? Pesymiści niestety potwierdzają właśnie taki scenariusz. Już dzisiaj jednak możemy zrobić coś, by nieco zmienić swoją sytuację w przyszłości. Jeśli jesteśmy młodzi, mamy pracę, udaje nam się utrzymać rodzinę, starcza nam na codzienne wydatki i jeszcze coś zostaje, to koniecznie powinniśmy zacząć oszczędzać. Tylko jak i gdzie? Fundusze inwestycyjne są niestety coraz bardziej niepewne. Wahania notowań giełdowych już niejednego inwestora przyprawiły nie tylko o ból głowy, ale i również o zawał serca. W takim przypadku najbardziej racjonalnym rozwiązaniem jest dzisiaj po prostu lokata. Oferuje ją każda instytucja finansowa. Nie ważne czy jest to bank czy może jakaś instytucja pozabankowa. Wszędzie jednak warunki założenia takiej lokaty mogą się niestety różnić. Jeszcze cztery lata temu oprocentowanie lokat w bankach mogło wynosić nawet osiem, dziewięć lub dziesięć procent w skali roku. Były to doskonałe warunki oferowane klientom, które pozwalały na oszczędzanie i jednoczesne pomnażanie swoich pieniędzy w zyskowny sposób. Dzisiaj niestety oprocentowanie lokat jest o wiele niższe. Niektóre banki standardowo oferują nam trzy procent w skali roku lub cztery procent, ale tylko dla nowych środków zgromadzonych na lokacie i to na okres od trzech do sześciu miesięcy. Jednak biorąc jeszcze pod uwagę obecną inflację na poziomie ok. 1%, na lokatach można realnie zarobić.

Niskie oprocentowanie lokat

Porównanie lokat w poszczególnych bankach również nie daje nam zadowalających wyników. Okazuje się bowiem, że każdy bank z dnia na dzień obniża niestety oprocentowanie lokat i tym samym zachęca swoich klientów do inwestowania w fundusze inwestycyjne lub bezpośrednio na rynku giełdowym. Osoby nie mające w przeszłości żadnej styczności z giełdą i mechanizmami jej działania mogą jednak być rozczarowane zamiast powiększającym się, to pomniejszającym się stanem ich oszczędności. Lokaty bankowe nie są może idealnym produktem finansowym, ale dają nam przynajmniej gwarancję na to, że nie stracimy tego co już mamy. Inne instrumenty finansowe nie zagwarantują nam tego faktu.

Lokaty w banku najczęściej zakładają osoby młode. Osoby starsze mają swoje przyzwyczajenia i niestety bardzo często wolą trzymać oszczędności w domu w przysłowiowej skarpecie niż pozwolić im pracować na siebie. Takie osoby trzeba uświadamiać i starać się przekonać. Może doskonałym rozwiązaniem będzie pokazanie im na własnym przykładzie, że najlepsze lokaty mogą dać im mniej więcej sto złotych więcej w przeciągu trzech miesięcy. Takie bowiem odsetki można otrzymać przy wkładzie około dwunastu tysięcy złotych na najniżej oprocentowanej lokacie bankowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz