czwartek, 5 listopada 2015

Lokata w małym czy w większym banku?


Poszukując atrakcyjnej lokaty, która umożliwi osiągnięcie jak największego zysku naszym oszczędnościom, interesujemy się zazwyczaj ofertami dużych, dobrze reklamujących się banków. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze ten bank, który reklamuje się najgłośniej, zaoferuje nam najlepsze warunki. Czasem dobrze jest zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie ulokowanie oszczędności w mniejszym, mniej reklamowanym banku.

Kto może dać nam więcej?

Duże banki walczą o klienta wielkimi bannerami reklamowymi, czy spotami telewizyjnymi. Wszystkie tego typu zabiegi wymagają ogromnych nakładów finansowych, które wielkie banki uzyskują właśnie od swoich klientów, doliczając im prowizje i różnego rodzaju opłaty. Jeżeli bank ma duże wydatki, to musi pieniądze na ich pokrycie otrzymywać. Często jest tak, że to właśnie mniejsze banki, szczególnie spółdzielcze lokalne placówki, nie pobierają opłat za prowadzenie konta. Robią to natomiast duże i znane na rynku marki. Jeżeli tak wygląda sytuacja z utrzymywaniem rachunku bankowego, to jak ma się sprawa lokat?

Przykładowo przyjrzymy się ofercie kolosa, jakim jest ING, oraz Banku Spółdzielczego z oddziałem w Gorlicach. Każdy z tych banków oferuje swoim klientom możliwość założenia lokaty krótkoterminowej, oraz długoterminowej. Porównamy produkty krótkoterminowe 3 miesięczne i długoterminowe 24 miesięczne. Co ważne, interesują nas tylko oferty bez jakichkolwiek haczyków i dodatkowych zobowiązań dla klienta.
ING na lokacie trwającej 3 miesiące może swoim klientom zaoferować oprocentowanie środków w wysokości 0, 75%. Jeżeli zdecydujemy się na lokatę długoterminową 24 miesięczną, to będzie to 1, 25 %, więc niezbyt wiele. Bank Spółdzielczy i jego placówka w Gorlicach, oferuje swoim klientom 1, 35% na lokacie krótkoterminowej 3 miesięcznej, oraz, aż 1, 75% gdy wybierzemy wariant 24 miesięczny. Gołym okiem widać, więc różnice, w dodatku znaczną.

Jak wybrać najlepszą ofertę?

Najprostszym, a zarazem najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie oferty wielu banków. Nie warto ograniczać się tylko do banków dużych i silnie się reklamujących. Jak powyższy przykład pokazał, mniejsze banki i ich indywidualne placówki są w stanie zaoferować znacznie atrakcyjniejsze produkty swoim klientom. Jeżeli mamy założyć lokatę, to zróbmy to tam, gdzie najbardziej się nam to opłaca, a nie tam, gdzie bank jest najbardziej reklamowany. Nasze pieniądze niech zarabiają na nas, a nie na gigantów bankowych.

Aby dowiedzieć się więcej o lokatach sprawdź też najlepsza lokata listopad 2015

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz