wtorek, 18 sierpnia 2015

Hipoteka lekiem na posiadanie własnego mieszkania?

Kredytem hipotecznym tytułujemy taki kredyt bankowy, który wyróżnia się długoterminowością, asekurowaniem za przyczyną hipoteki kredytobiorcy oraz przeznaczeniem na (najczęściej) budowę bądź inwestycję w jakąś nieruchomość. Niemniej, pojęcie to nie wyczerpuje tegoż problemu (skądinąd nad wyraz złożonego) całkowicie, w związku z czym lepsze zrozumienie wyżej wspomnianych musi się też wiązać z zapoznaniem konkretnych ich typów. O czym tu więc mowa?


A no o tym, że kredyty hipoteczne grupujemy zważywszy na cel, gdzie wyszczególniamy kredyt szablonowy (z którego środki przeznaczane są na zakupienie przykładowego lokalu mieszkalnego, który realizowany jest w całości, i którego udziela się na podstawie porozumienia kupna-sprzedaży), kredyt budowlano-hipoteczny (z którego pieniądze poświęcane są na wznoszenie nieruchomości między innymi dla podmiotu fizycznego, który wypłacany jest z reguły w częściach, z którego odsetki zlicza się w oparciu o zagospodarowaną do danego czasu sumę, i który liczy się przy użyciu faktur) oraz pożyczkę hipoteczną (z której pieniądze przekazywane są na cel dowolny), i że grupujemy je z uwagi na walutę, gdzie wyszczególniamy kredyt w walucie krajowej oraz tak zwane zobowiązania walutowe. Co niemniej interesujące, te ostatnie grupują się jeszcze na zwykłe kredyty walutowe, których użycza się chociażby w złotym (w sytuacji Rzeczypospolitej rzecz jasna), ale których wartość przeliczana jest na walutę zagraniczną w momencie sygnowania umowy, oraz zobowiązania walutowe denominowane, których umowa mieści już konkretną sumę w walucie państwowej.

Nad wyraz ważnym jest również to, że powyższa hipoteka to nie jedyne ubezpieczenie, jakim kredyt hipoteczny się cechuje, gdyż zdefiniować trzeba tu też tak zwane zabezpieczenia krótkotrwałe (działające do momentu wyznaczenia tej pierwszej), takie jak na przykład akuratne ubezpieczenie kredytu, poręczenie osób trzecich albo to oparte na prawie cywilnym, weksle i generalnie pojmowane blokady środków, ergo upewnijmy się parokrotnie, czy na przyjęcie takiego zobowiązania hipotecznego nas tak faktycznie stać, bo nie zawsze jest to takie klarowne i w zasięgu ręki dla wszystkich. Jednym słowem, kredyty hipoteczne to niesłychanie opłacalne rozwiązanie, ale dobrze jest być zeń zapoznanym i ostrożnym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz