czwartek, 23 lipca 2015

Opłacalność kont oszczędnościowych

Konto oszczędnościowe jest produktem bankowym o bardzo prostych zasadach działania. Otwarty rachunek pozostaje do naszej dyspozycji w kwestii wpłat i wypłat. Nie podlegają one żadnym ograniczeniom. Środki, które znajdują się na koncie podlegają oprocentowaniu i to właśnie w ten sposób są generowane zyski.Zwykle jednak odsetki generuje jedynie ta kwota, która była na koncie przez pełen czas, po którym następuje kapitalizacja odsetek. Najczęściej odsetki dopisywane są raz w miesiącu. Zdarza się jednak, że kapitalizacja ma charakter dzienny. Generalnie im jest ona częstsza, tym lepiej. Po pierwsze uelastycznia to możliwość bezstratnych wypłat (w kontekście odsetek), a po drugie sprawia, że zarobimy więcej niż przy identycznym oprocentowaniu, lecz rzadszej kapitalizacji.

Zarobki na koncie oszczędnościowym

Kwota jaką możemy zarobić na koncie oszczędnościowym zależy od kilku kwestii. Po pierwsze od wysokości zainwestowanego kapitału. Im nasze oszczędności są większe, tym więcej zarobimy. Po drugie wysokość zysków zależy od oprocentowania i częstotliwości dopisywania odsetek. Wyższe oprocentowanie zapewnia wyższe odsetki, z kolei im częściej są one dopisywane do salda rachunku, tym szybciej rośnie kapitał pracujący, co pozwala generować większe zyski. W pewnym uogólnieniu można stwierdzić, że konto oszczędnościowe jest w stanie zapewnić zyski o punkt lub dwa punkty procentowe wyższy od średniorocznej inflacji. Wszystko jednak zależy od tego, jak atrakcyjną ofertę znajdziemy.

Rachunek oszczędnościowy a lokata bankowa

Konto oszczędnościowe jest częstą alternatywą dla lokaty bankowej. Obydwa produkty są formą oszczędzania pozbawioną ryzyka. Istnieje jednak między nimi kilka istotnych różnic. Rachunek oszczędnościowy pozwala oszczędzać w znacznie bardziej elastyczny sposób. W tym przypadku można dokonywać wpłat w dowolnym momencie. Lokata zakładana jest raz i późniejsze wpłaty nie są już możliwe. Wynika z tego, że w przypadku lokaty cały kapitał, który chcemy zainwestować musimy mieć już w momencie jej zakładania. Konta oszczędnościowe dają z kolei możliwość akumulacji kapitał inwestowanego - o czym więcej tu. Rachunki oszczędnościowe dają także możliwość częściowego wycofania kapitału. W przypadku lokaty, aby wypłacić środki trzeba ją zerwać i tym samym zakończyć pomnażanie pieniędzy. Najczęściej będzie to wiązało się także z utratą odsetek wypracowanych do momentu zerwania lokaty. W przypadku konta oszczędnościowego taki mechanizm nie zachodzi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz