czwartek, 23 lipca 2015

Od decyzji do posiadania własnego mieszkania - w kilku krokach

To podstawowy krok na drodze do otrzymania środków finansowych. Najważniejszym wskaźnikiem, decydującym o tym, w jakiej wysokości możesz otrzymać dany kredyt, jest Twoja zdolność kredytowa. Badanie takiej zdolności polega na ocenie przez bank średniej wysokości miesięcznych dochodów oraz sumie wydatków. Różnica pomiędzy zarobkami a wydatkami to kwota, jaką potencjalnie klient może przeznaczyć na spłatę kredytu. Kwota ta, pomnożona przez liczbę miesięcy danego okresu kredytowania, określa maksymalną sumę kredytu, jaką klient może uzyskać.


Wybór nieruchomości

Takiego wyboru należy dokonać zanim podejmiesz starania o kredyt hipoteczny. Pod uwagę możesz wziąć zarówno mieszkanie w bloku jak i dom. Warto pamiętać, by cena mieszkania nie była wyższa od sumy zdolności kredytowej i Twoich oszczędności.

Podpisanie umowy przedwstępnej lub deweloperskiej

Należy ją podpisać po negocjacjach cenowych ze sprzedającym mieszkanie. Posiadanie takiej umowy jest wymaganym warunkiem przez bank na drodze do otrzymania kredytu mieszkaniowego.
Wybór najlepszego kredytu hipotecznego

Warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • w jakim banku i ewentualnie jakiej walucie powinniśmy go zaciągnąć?
  • czy warto skorzystać z programu Mieszkanie Dla Młodych?
  • jakie dochody uwzględniają banki przy tego typu kredycie?
  • ile zapłacisz za cenę nieruchomości?
  • czy potrzebujesz posiadać wkład własny?
  • jakie jest oprocentowanie kredytu?
  • czy z udzieleniem kredytu wiążą się dodatkowe opłaty?
  • jaki wybrać rodzaj rat?
  • na jaki okres kredytowania wziąć kredyty mieszkaniowe?
  • co w sytuacji, kiedy spadną Ci dochody?
Złożenie wniosku kredytowego

W momencie złożenia gotowego już wniosku kredytowego w banku pozostaje nam tylko oczekiwać na decyzję. Taką decyzję często możemy już poznać w ciągu 24 godzin od momentu złożenia wniosku. W przypadku otrzymania pozytywnej odpowiedzi pozostaje nam podpisanie umowy kredytowej. Zanim jednak złożymy swój podpis, warto starannie i uważnie ją przeczytać. Zwłaszcza dotyczy to klauzuli i tekstów zapisanych małym druczkiem.

Warto też skonsultować się z prawnikiem, który wyjaśni nam wszystkie zawiłości i odpowie na nasze ewentualne pytania. Po podpisaniu umowy czeka nas finalizacja transakcji zakupu. Na podstawie aktu notarialnego, sporządzonego u notariusza między Tobą jako klientem a sprzedającym, bank przeleje pieniądze na rachunek sprzedającego, a Ty staniesz się właścicielem swojego wymarzonego mieszkania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz