piątek, 3 kwietnia 2015

Jak zadbać o oszczędności emerytalne?

Wszyscy dobrze wiemy, że jeżeli sami nie zadbamy o bezpieczeństwo naszej przyszłości to nikt tego za nas nie zrobi. Przyszłe emerytury mogą być wyjątkowo niskie, a jakiekolwiek inne dochody wręcz ciężkie do wyobrażenia. Dlatego tak ważne jest by gromadzić oszczędności na swoją własną przyszłość. Jak robić to efektywnie? Jak sprawić by pieniądze same generowały kolejne pieniądze? Wystarczy skorzystać z oferowanych przez banki lokat terminowych.

Lokata czy rachunek oszczędnościowy?


Wśród bogatej oferty rynku bankowego, klienci indywidualni mogą wybierać pomiędzy bardzo wieloma produktami. Od tych, które umożliwiają inwestycyjne formy lokowania środków po tradycyjne opcje gromadzenia pieniędzy w nieco mniej efektowny, ale bezpieczny i skuteczny sposób. Rachunki oszczędnościowe i lokaty to dwa podobne do siebie elementy oszczędzania. Każdy z nich ma swoje zalety i oba produkty mogą być zastosowane w tym samym celu. Zasadnicza różnica pomiędzy lokatą, a rachunkiem oszczędnościom polega na tym, że prezentują one inne możliwości dostępu do zgromadzonych środków. Inaczej mówiąc, zarówno jeden, jak i drugi produkt będzie idealnym rozwiązaniem, ale w innych okolicznościach.

Jeżeli potrzebujemy mieć stały dostęp do oszczędności i nie ma możliwości zamrożenia ich na nieco dłuższy okres to najlepszym rozwiązaniem będzie rachunek oszczędnościowy. Dzięki niemu możliwe jest stałe korzystanie ze swoich pieniędzy bez utraty oprocentowania. Minusem jest to, że w przeciwieństwie do lokat, rachunku oszczędnościowe są niżej oprocentowane.

Lokaty terminowe gwarantują w porównaniu do rachunków nieco wyższy zysk. Ich oprocentowanie stanowi większą wartość, co jest swoistą rekompensatą za to, że przez okres trwania lokaty klient zobowiązuje się do nie korzystania ze zgromadzonych środków pod groźbą utraty oprocentowania. Obecnie, lokaty występują w bardzo wielu różnych wariantach. Nie wszystkie są obarczone tak rygorystycznym ograniczeniem w kwestii zerwania umowy. Warto dokładnie prześledzić oferty dotyczące lokat, bo może się okazać, że będzie ona wyglądała niemal jak rachunek oszczędnościowy jednocześnie oferując oprocentowanie, jak na lokacie.

Wybór lokaty

Dobra lokata powinna być, jak szyty na miarę garnitur. Musi być dopasowana do potrzeb klienta. To osoba, które deponuje swoje oszczędności decyduje o tym, która oferta lokaty będzie najlepsza. Wszystko jest, bowiem zależne od tego, na jaki okres klient może pozostawić swoje środki bez możliwości zarządzania nimi. Jak znaleźć najlepsze oferty? Można sprawdzić porównanie lokat internetowych, dzięki któremu wszystkie oferty będą w jednym miejscu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz