poniedziałek, 2 grudnia 2013

Dlaczego pieniądze w Polsce są tematem tabu?

Gdybyśmy zrobili na ulicy ankietę na temat tego, na które tematy nie powinniśmy rozmawiać z rodziną przy stole, okaże się, że oprócz poglądów politycznych i religijnych, wiele osób wskaże na finanse. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy?

Polacy kojarzą rozmowy o pieniądzach wyłącznie z narzekaniem na ich brak. Nie lubimy więc nikogo o nie pytać ani sami nie opowiadamy o swoich zarobkach i wydatkach. Pytanie o wysokość wynagrodzenia wciąż uznawane jest za bardzo niegrzeczne i nietaktowne. Tak samo traktuje się pytania o czyjeś zadłużenie. To przykre, że wstydzimy się podejmowania tematyki finansowej z rodziną i znajomymi, gdyż bez tego nie możemy dzielić się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniami. Często mogłoby się okazać, że ktoś bliski jest w stanie doradzić nam np. jak wyjść z nadmiernego zadłużenia. Jest to możliwe jednak tylko wtedy, gdy zdecydujemy się, aby z nim o tym porozmawiać.

Niepokojącym zjawiskiem jest również fakt, że rodzice nie chcą pokazywać dzieciom w jaki sposób planować wydatki i na czym polega oszczędzanie. Niekiedy zdarza się, że nie robią tego, ponieważ sami nie posiadają tej wiedzy. Nikt im jej nie przekazywał, więc teraz jako dorośli ludzie borykają się z licznymi długami albo nie potrafią kontrolować domowego budżetu. W ten sposób koło się zamyka, gdyż dzieci najprawdopodobniej powielą błędy swoich rodziców. Ich finanse osobiste nie będą więc w dobrej kondycji. Jeżeli jednak pieniądze są takim samym tematem jak pytania o szkołę i stopnie, dzieci traktują takie rozmowy jak coś zupełnie normalnego. Chętnie powiększają wtedy swoją wiedzę na ten temat, zaczynają oszczędzać na wymarzoną grę komputerową czy chcą poznawać sposoby na pomnażanie kapitału. Zachęcenie dzieci do zagłębiania się w dziedzinę finansową daje rodzicom szansę na zapewnienie im lepszej przyszłości.

Nie wstydźmy się więc mówić o finansach. Nie wszyscy będą chcieli podjąć z nami ten temat, jednak na pewno znajdziemy osoby, które z chęcią nam doradzą lub podzielą się swoimi doświadczeniami. Pamiętajmy, że nawet jeśli nie zarabiamy wiele, zawsze możemy poznać możliwości, które pozwolą nam na oszczędzanie lub zwiększenie comiesięcznych przychodów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz