sobota, 2 listopada 2013

Popularne rodzaje inwestycji finansowych

Nie tak dawno temu świat obiegła wiadomość o krachu gospodarczym, zapaści finansowej i globalnym kryzysie. I nie tak dawno temu – wbrew temu, co twierdzili eksperci, specjaliści i czołowi gracze rynków biznesowych – społeczeństwo zaczęło coraz bardziej interesować się finansowymi inwestycjami. Powód był prosty: to właśnie inwestycje dawały gwarancję pełnej płynności finansowej w ciągu nadchodzących lat kryzysu.


Inwestowanie – sposób na zarobek

Najprostszym sposobem na zarabianie pieniędzy w czasach globalnego kryzysu okazuje się bowiem inwestowanie. Oczywiście inwestowanie jako proces przemyślany, kilkukrotnie przeanalizowany i przedyskutowany ze specjalistami, doradcami finansowymi i bankowymi.

Czy to oznacza więc, że w inwestycje finansowe może „bawić” się tylko osoba doświadczona, znająca sytuację rynkową, obyta w świecie finansów i obracająca dużymi pieniędzmi? Wręcz przeciwnie! Obecnie banki niezwykle łakomie patrzą na tak zwanych małych inwestorów, czyli klientów indywidualnych, otwierających lokaty bankowe, konta oszczędnościowe czy próbujących swoich sił na rynku funduszy inwestycyjnych.

Taki inwestor to skarb – zapewnia bankowi stały dochód, zaś zainwestowane przez niego pieniądze, obracane następnie na bankowych kontach, pomagają zarabiać nie tylko samemu inwestorowi, ale i właśnie bankom.

Obligacje, czyli pewny zysk

Jeśli jednak ktoś nie chce, aby w jego finanse miał wgląd bank czy pracownik banku i chciałby utrzymać wysokość własnych zarobków z daleka od oczu finansowej machiny, zawsze zostaje mu kilka innych opcji inwestycyjnych. Jedną z nich są obligacje, w tym najczęściej wybierane (z racji wysokiej gwarancji bezpieczeństwa), obligacje o charakterze skarbowym, a więc emitowane przez Skarb Państwa.

To jedna z najbardziej pewnych – jeśli nie najpewniejsza – forma inwestycji finansowej w dzisiejszych czasach na obszarze Polski. Kupując papiery obligacyjne Skarbu Państwa ma się gwarancję, że po roku, dwóch czy pięciu (lub po innym czasie) zostaną one na pewno odkupione przez właściciela, a my otrzymamy należne nam odsetki i wartość samych obligacji.

Fundusze inwestycyjne wysokiego ryzyka

Płynność finansową zapewniają też inne produkty finansowe dostępne na polskim rynku. Jeden z nich – fundusze inwestycyjne – zapewnia inwestorom bardzo duże zyski, ale jednocześnie oznacza równie wielkie ryzyko porażki. Dla początkujących w tym segmencie rynku osób fundusze są więc produktem bardzo atrakcyjnym, ale i niebezpiecznym. Źle zainwestowane pieniądze, włożone w nieodpowiedni fundusz i niekontrolowane mogą bowiem zwyczajnie przepaść, a my zostaniemy z niczym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz