wtorek, 20 sierpnia 2013

Konta bankowe dla nieletnich - czyli uczymy dzieci oszczędzać

PKO BP przedstawiło ofertę skierowaną do osób poniżej 13 roku życia. Konto Junior ma służyć osobom, które jeszcze nie posiadają zdolności do czynności prawnych. Jak do tej, pory jest to pierwszy tego typu produkt bankowy na rynku. Jak dokładnie będzie wyglądać oferta?

Teoretycznie, konto bankowe, według prawa bankowego może otworzyć osoba, która ukończyła 13. rok życia. W tym wieku osoba uzyskuje zdolność do czynności prawnych i dzięki temu może samodzielnie decydować o swoich oszczędnościach. PKO BP ma jednak zamiar zaoferować konto, nawet dla małych dzieci, które nie skończyły trzynastu lat - pełnomocnikami konta będą rodzice.

Szczegółowa oferta zostanie przedstawiona w ciągu kilku tygodni. W tej chwili PKO BP udzieliło wstępnych informacji na temat rachunku. Pod względem funkcjonalności konto przypomina Szkolną Kasę Oszczędności czyli w skrócie tzw. SKO. Przede wszystkim konto charakteryzuje się zabawową formą.
Młody oszczędzający może ustalać cel oszczędzania oraz zmieniać wygląd swojej skarbonki. Dziecko dowie się także, ile pieniędzy będzie musiało odkładać co miesiąc, aby osiągnąć dany cel. W ten sposób, dziecko będzie uczyło się systematycznie oszczędzać na wymarzoną zabawkę. Dostępna będzie także możliwość dokonywania zdefiniowanego przelewu. Oczywiście po wcześniejszym zaakceptowaniu przez rodzica. Młody klient otrzyma swój login oraz hasło, nie będzie mógł jednak dysponować kartą płatniczą. Konto w sposób atrakcyjny dla dziecka, ma uświadamiać, że warto odkładać pieniądze i lokować je w banku.

Rodzicom będzie oferowana aplikacja do własnego rachunku bankowego, która umożliwi pomoc w zarządzaniu oszczędnościami dziecka. Pełnomocnik konta Junior będzie mógł przeglądać historię transakcji dziecka oraz zlecać wypłacanie kieszonkowego. Konto w PKO BP nie będzie wymagało ponoszenie dodatkowych opłat, zarówno ze strony rodzica jak i dziecka. Nowe SKO będzie również posiadało atrakcyjne oprocentowanie – w granicach 4,5-5%. Maksymalnie na rachunku swojej pociechy, rodzic będzie mógł ulokować 2,5 tys. zł. Ma to na celu wyeliminowanie przenoszenia oszczędności rodzica na konto dziecka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz