czwartek, 25 lutego 2016

Klienci a lokaty długoterminowe

Ciekawym pomysłem jest zakładanie lokaty bez żadnego pomysłu na jej późniejsze zagospodarowanie. Wiele osób podejmuje takie przedsięwzięcie w obawie, że nadejdą gorsze czasy lub przyjdzie chwila, w której pomoc pieniężna będzie niezbędna. Z drugiej strony często zdarza się, że właściciel lokaty wie dokładnie, na co chciałby przeznaczyć w przyszłości zgromadzone środki.

Dotyczy to ekstrawaganckich marzeń takich, jak podróże na drugi koniec świata czy zakup luksusowego samochodu, ale nie brakuje też takich, dla których lokata w banku może być źródłem finansowania bardziej prozaicznych inwestycji. Tacy ludzie gromadzą swoje środki przede wszystkim na edukację czy wyprawienie wesela dla swoich dzieci lub na przykład remont domu. Wobec tego powstaje pytanie, czy te dwie grupy klientów nie powinny być inaczej traktowane? Czy każda lokata jest korzystna zarówno dla kogoś, kto nie może się już doczekać, aż spakuje walizki i wyjedzie powiedzmy do Australii czy na Wyspy Zielonego Przylądka oraz dla osoby, która przez całe życie martwi się tym, jak polepszyć byt przyszłym pokoleniom?

Właściwie do tej pory banki nie rozróżniają tych grup klientów. Oprocentowanie lokat jest niezależne od tego, na jaki cel gromadzimy nasze fundusze. Można by pokusić się o refleksję, że na przykład edukacja mogłaby przysłużyć się w przyszłości między innymi rozwojowi gospodarki, więc może osoby gromadzące pieniądze na ten cel są bardziej potrzebne niż emeryci spełniający marzenia.

Z drugiej jednak strony nie można nikomu nakazać, na co ma przeznaczyć swoje fundusze oszczędzane skrzętnie przez wiele lat na rachunkach oszczędnościowych. Zarówno klienci jednej, jak i drugiej grupy są zainteresowani zakładaniem przede wszystkich lokat długoterminowych, a najlepsza lokata to dla nich długotrwała umowa z bankiem na opiekę nad ich funduszami. Dodatkowo, jeśli dochodzi do tego korzystne oprocentowanie - wtedy wiele osób nie ma już żadnych wątpliwości co do założenia takiego depozytu.

Z drugiej strony banki wychodzą naprzeciw potrzebom także innych grup klientów, którzy potrzebują przez jakiś krótszy czas przechować swoje pieniądze w banku – stąd na przykład w ofertach instytucji bankowych lokaty miesięczne czy nawet krótsze.

Więcej o tym temacie przeczytacie http://oszczednoscionline.pl/ranking-lokat-marzec-2016

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz