wtorek, 2 czerwca 2015

Jak kupić działkę budowlaną na kredyt?

Pierwszym krokiem, który należy wykonać w celu rozpoczęcia budowy domu, jest znalezienie odpowiedniej działki budowlanej. Zakup takiej nieruchomości jest sporym wydatkiem, zwłaszcza jeśli jest ona położona w dobrej lokalizacji. Z tego powodu część osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, który pozwoli na zrealizowanie tej inwestycji.

Niestety w praktyce okazuje się, że wiele banków niezbyt chętnie udziela kredytów hipotecznych na sfinansowanie zakupu działki budowlanej. Wynika to z tego, że taka nieruchomość jest stosunkowo mało atrakcyjna i często może być trudna do zbycia. Zdarza się, że banki udzielają tego typu kredytów, wymagają jednak dodatkowego zabezpieczenia w postaci hipoteki innej nieruchomości, która jest lepszą inwestycją z ich punktu widzenia.

Wybór banku ma znaczenie


Ponieważ nie wszystkie banki udzielają kredytów na sfinansowanie zakupu działku budowlanej, wybór dostępnych ofert może być dosyć ograniczony. Bardzo często trzeba wybrać połączony kredyt hipoteczny, który pokrywa zakup działki oraz budowę domu. Zaciągnięcie dwóch oddzielnych zobowiązań może być związane z pewnym ryzykiem, np. zmianą warunków w danym banku. Przy wyborze konkretnej oferty należy kierować się również, m. in. opłacalnością danego rozwiązania, czyli niskimi kosztami. Po uwzględnieniu wszystkich wymienionych warunków może okazać się, że znalezienie odpowiedniej oferty nie będzie łatwym zadaniem.

Uwaga na refinansowanie


Refinansowanie wewnętrzne to termin, który powinien poznać każdy inwestor, który planuje ubieganie się o kredyty hipoteczne na zakup działki budowlanej oraz budowę domu. W praktyce oznacza to, że kredyt zaciągnięty na działkę należy spłacić wykorzystując część kredytu na dom. Takie rozwiązanie jest niestety związane ze znacznym podniesieniem kosztów i naraża kredytobiorcę na dodatkowe wydatki, których można uniknąć. Dlatego przed wyborem konkretnego banku należy sprawdzić http://konta-oszczednosciowe.blogspot.com/2014/08/ranking-kredytow-hipotecznych.html i jaka jest jego polityka w zakresie refinansowania wewnętrznego.

Ważne dane techniczne


Banki, które udzielają kredytu na zakup działki budowlanej, stawiają bardzo konkretne wymagania. Dotyczy to również konieczności dostarczenia odpowiednich danych technicznych, także w przypadku połączonych kredytów, które obejmują również budowę domu. Z tego powodu należy zawsze pamiętać o skompletowaniu właściwej dokumentacji, co ułatwi i przyspieszy załatwienie formalności.

Każdy kredyt hipoteczny na działkę budowlaną powinien być powiązany z konkretnymi planami budowy domu – ułatwi to znalezienie dobrej, korzystnej oferty banku. Dlatego cała inwestycja musi być bardzo dobrze przemyślana już na etapie poszukiwania odpowiedniego kredytu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz