piątek, 3 stycznia 2014

Wady i zalety bankowości elektronicznej

Obecnie niemal każdy bank posiada w swej ofercie bankowość elektroniczną. Jest to już prawie standard gdyż Polacy docenili wygodę jaką daje im dokonywanie transakcji przez internet. Jednak, wciąż wśród wielu zwolenników nie brakuje też takich klientów, którzy dostrzegają w bankowości elektronicznej więcej wad niż zalet i wybierają tradycyjne rozwiązanie czyli wizytę w oddziale.

Najważniejszą zaletą bankowości elektronicznej jest fakt, że pozwala nam ona zaoszczędzić dużo czasu. Nie musimy go marnować na doajazd do oddziału, a następnie stanie w kolejkach. Wystarczy, że będziemy mieć komputer, czy telefon z dostępem do internetu i przelew możemy wykonać w 5 minut. Kolejnym atutem jest wygoda, gdyż aby załatwić niemal wszystko nie musimy nawet wychodzić z domu. Niektórzy chwalą sobie również to, że wszystko mogą wykonać sami i nie muszą korzystać z pomocy obsługi banku, która jak wiadomo nie zawsze jest życzliwa.

Dodatkowo, usługi dokonywane przez internet są o wiele tańsze. Zazwyczaj przelewy krajowe możemy wykonać za darmo, natomiast w oddziale zawsze pobierana jest za nie opłata. Konta internetowe również są tańsze w utrzymaniu. W wielu przypadkach nie musimy nic płacić za otwarcie i prowadzenie konta.

Tak jak już było wspomniane, nie brakuje również przeciwników bankowości elektronicznej. Zazwyczaj są to osoby starsze, które wybierają tradycyjne konto, gdyż nie posiadają komputera z dostępem do internetu, bądź posiadają, ale nie potrafią się nim obsługiwać. Co prawda strony internetowe banków są tworzone tak, aby były intuicyjne i proste w obsłudze, jednak wciąż wiele osób ma problemy nawet z wykonaniem przelewu.

Przeciwnicy bankowości elektronicznej zwracają uwagę również na zagrożenia z nią związane. W ostatnim czasie można było usłyszeć w mediach o wielu przypadkach włamywania się na konta bankowe przez hakerów. Jednak, specjaliści podkreślają, że wystarczy przestrzegać kilku zasad takich jak niezapisywanie hasła w komputerze i wylogowywanie się po każdej transakcji, aby uniknąć problemów.

Bankowość internetowa pomimo wielu zalet prawdopodobnie nigdy nie zastąpi w zupełności bankowości tradycyjnej. Badania pokazują, że większość Polaków pomimo tego, że posiada konta internetowe, wciąż dość regularnie odwiedza oddziały swojego banku, głównie po to aby zapytać o bardziej skomplikowany produkt. Z pewnością nie powinniśmy się także zrażać do bakowości internetowej, gdyż może ona nam znacznie ułatwić życie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz