wtorek, 8 września 2015

Kiedy warto zdeponować duże kwoty na lokacie?

Nie wielu z nas ma problem związany z ulokowaniem znacznych sum pieniędzy na lokatach bankowych. Niektórzy mają jednak taki problem i warto wiedzieć jak bezpiecznie i skutecznie lokować pieniądze.


Jedna, czy więcej lokat?


Banki oferują swoim klientom gwarancję do wysokości 100 000 Euro, dzięki czemu mamy pewność, że w razie upadku banku otrzymamy nasze środki pieniężne, do maksymalnie właśnie tej kwoty. Jeżeli chcemy ulokować większą kwotę pieniędzy, to warto zrobić to na kilku lokatach. Oczywiście istotne jest to, aby każda była założona w innym banku, ponieważ suma 100 000 Euro dotyczy wszystkich depozytów złożonych w jednym banku.

Negocjowanie wysokości oprocentowania

Jeżeli już umieszczamy w jakimś banku znaczne sumy pieniędzy, to spróbujmy negocjować oferowane przez bank oprocentowanie lokat wrzesień 2015. Zazwyczaj przy dłuższym okresie trwania lokaty i dużej sumie, banki podnoszą oprocentowanie, aby zatrzymać klienta u siebie. Szkoda nie spróbować skoro jest taka możliwość.

Lokata długoterminowa, czy krótkoterminowa?

Jest to odwieczne pytanie jakie zadają sobie osoby planujące zdeponować środki pieniężne na lokacie. Duża suma na dłuższy okres czasu będzie pewnie lepiej oprocentowana. Dzięki temu spadki oprocentowania lokat, nie będą dla nas dotkliwe. W aktualnie panującej na rynku finansowym sytuacji, nie powinniśmy nastawiać się na spadek oprocentowania, ponieważ te jest już i tak, na bardzo niskim poziomie. Z tego też względu lepszym wyborem będzie założenie lokaty krótkoterminowej, ponieważ w razie wzrostu oprocentowania będziemy mogli z niego wkrótce skorzystać. Duża suma i tak pozwoli nam na pewne negocjacje z bankiem, nawet jeżeli zdecydujemy się na krótki okres 1-3 miesięcy.

Lokata strukturyzowana

Duża suma oszczędności może zachęcać do założenia lokaty strukturyzowanej. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zaoszczędzić znacznie więcej, niż na standardowej lokacie. Zazwyczaj połowa środków zainwestowanych jest oprocentowana na około 3-5%, a druga połowa zainwestowana w jakieś produkty bankowe, które mogą przynieść duże zyski. Ponieważ inwestowanie wiąże się z ryzykiem, niektóre banki informują klienta, że środki zainwestowane w produkty strukturyzowane mogą zostać stracone, w części lub w całości. Coraz częściej banki jednak oferują zabezpieczenie oszczędności klienta. Polega ono na tym, że w najgorszym przypadku, klient nie zarobi nic, ale przynajmniej nie straci kwoty zainwestowanej. Przy dużych kwotach pieniędzy trzeba zastanowić się nad tym, czy faktycznie lokaty będą dobrym wyborem. Może lepiej oszczędzać w inny sposób?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz