czwartek, 29 stycznia 2015

Co uwzględniać wybierając lokaty bankowe?

Prawdą jest, że zakładamy lokaty po to, aby ulokować nasze pieniądze w banku, a zatem miejscu bezpiecznym i odpowiedzialnym. Fundusze mu powierzone są przecież objęte ubezpieczeniem.


Jednakże, lokata ma służyć także pomnażaniu naszych oszczędności. Dlatego też, decydując się na umowę lokaty pamiętajmy, aby była ona pod kilkoma względami korzystna. Z pewnością nie jeden ranking lokat wskaże nam, że najlepsze lokaty luty 2015 to akurat te, czy tamte oferty. Jednakże nie możemy zapominać, że tego typu porównanie lokat uwzględnia statystyczne zapotrzebowanie na daną ofertę, a najlepsza lokata dla nas samych może mieć zupełnie inne cechy.

Podsumowując, to co dla jednych jest dobre, to u drugich zupełnie się nie sprawdzi.

Jaki wybrać czas trwania lokaty?

Jeżeli jest wysoce prawdopodobne, że nasze fundusze nie będą nam potrzebne w najbliższym czasie, możemy zdecydować się na lokatę długoterminową. Oczywiście nigdy nie możemy stwierdzić w stu procentach, że nie będziemy zmuszeni po nie sięgnąć, ale przecież życie płata nam tak liczne figle, że nie sposób je zliczyć.

Jeśli jednak wiemy, że nasze oszczędności mogą nam być potrzebne w niedalekiej przyszłości, lepiej jeżeli nasza lokata będzie należała do oferty lokat krótkoterminowych.

Czy oszczędności rozbijać na dwie lokaty?

Jeżeli raczej nie będziemy zmuszeni przedwcześnie zrywać umowy lokaty, możemy podjąć ryzyko założenia tylko jednej. Oznacza to, iż całe nasze oszczędności lokujemy na poczet jednej lokaty.

Tymczasem, w przypadku gdy w wyniku nieoczekiwanych sytuacji będziemy potrzebowali drobnych funduszy, wówczas korzystniej byłoby mieć dwie lokaty. Jedna z nich może być lokatą o znacznie niższym nakładzie finansowym. W takim przypadku likwidacja jednej lokaty przed terminem będzie oznaczała, że utracimy odsetki tylko z jednej lokaty, a druga z nich pozostanie w stanie nienaruszonym.

Zmienne czy stałe, czyli co z tym oprocentowaniem?

Licząc na pewny zysk, powinniśmy zdecydować się na założenie lokaty, której cechą charakterystyczną będzie stałe oprocentowanie lokat. Oznacza ono, że nasze pieniądze będą spokojnie prosperowały i pomnażały się o dokładnie wskazany w umowie lokaty procent. Z pewnością nie będzie on należał do zbyt wysokich, ale za to mamy pewność, że nie zarobimy mniej niż to, na ile liczyliśmy.

Inaczej jest wówczas, gdy wybierzemy zmienne oprocentowanie lokat. Wahania gospodarcze mogą spowodować, że zarobimy więcej lub mniej niż to, ile zakładaliśmy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz