czwartek, 23 lipca 2015

Opłacalność kont oszczędnościowych

Konto oszczędnościowe jest produktem bankowym o bardzo prostych zasadach działania. Otwarty rachunek pozostaje do naszej dyspozycji w kwestii wpłat i wypłat. Nie podlegają one żadnym ograniczeniom. Środki, które znajdują się na koncie podlegają oprocentowaniu i to właśnie w ten sposób są generowane zyski.



Zwykle jednak odsetki generuje jedynie ta kwota, która była na koncie przez pełen czas, po którym następuje kapitalizacja odsetek. Najczęściej odsetki dopisywane są raz w miesiącu. Zdarza się jednak, że kapitalizacja ma charakter dzienny. Generalnie im jest ona częstsza, tym lepiej. Po pierwsze uelastycznia to możliwość bezstratnych wypłat (w kontekście odsetek), a po drugie sprawia, że zarobimy więcej niż przy identycznym oprocentowaniu, lecz rzadszej kapitalizacji.

Zarobki na koncie oszczędnościowym

Kwota jaką możemy zarobić na koncie oszczędnościowym zależy od kilku kwestii. Po pierwsze od wysokości zainwestowanego kapitału. Im nasze oszczędności są większe, tym więcej zarobimy. Po drugie wysokość zysków zależy od oprocentowania i częstotliwości dopisywania odsetek. Wyższe oprocentowanie zapewnia wyższe odsetki, z kolei im częściej są one dopisywane do salda rachunku, tym szybciej rośnie kapitał pracujący, co pozwala generować większe zyski. W pewnym uogólnieniu można stwierdzić, że konto oszczędnościowe jest w stanie zapewnić zyski o punkt lub dwa punkty procentowe wyższy od średniorocznej inflacji. Wszystko jednak zależy od tego, jak atrakcyjną ofertę znajdziemy.

Rachunek oszczędnościowy a lokata bankowa

Konto oszczędnościowe jest częstą alternatywą dla lokaty bankowej. Obydwa produkty są formą oszczędzania pozbawioną ryzyka. Istnieje jednak między nimi kilka istotnych różnic. Rachunek oszczędnościowy pozwala oszczędzać w znacznie bardziej elastyczny sposób. W tym przypadku można dokonywać wpłat w dowolnym momencie. Lokata zakładana jest raz i późniejsze wpłaty nie są już możliwe. Wynika z tego, że w przypadku lokaty cały kapitał, który chcemy zainwestować musimy mieć już w momencie jej zakładania. Konta oszczędnościowe dają z kolei możliwość akumulacji kapitał inwestowanego - o czym więcej tu. Rachunki oszczędnościowe dają także możliwość częściowego wycofania kapitału. W przypadku lokaty, aby wypłacić środki trzeba ją zerwać i tym samym zakończyć pomnażanie pieniędzy. Najczęściej będzie to wiązało się także z utratą odsetek wypracowanych do momentu zerwania lokaty. W przypadku konta oszczędnościowego taki mechanizm nie zachodzi.

Od decyzji do posiadania własnego mieszkania - w kilku krokach

To podstawowy krok na drodze do otrzymania środków finansowych. Najważniejszym wskaźnikiem, decydującym o tym, w jakiej wysokości możesz otrzymać dany kredyt, jest Twoja zdolność kredytowa. Badanie takiej zdolności polega na ocenie przez bank średniej wysokości miesięcznych dochodów oraz sumie wydatków. Różnica pomiędzy zarobkami a wydatkami to kwota, jaką potencjalnie klient może przeznaczyć na spłatę kredytu. Kwota ta, pomnożona przez liczbę miesięcy danego okresu kredytowania, określa maksymalną sumę kredytu, jaką klient może uzyskać.


Wybór nieruchomości

Takiego wyboru należy dokonać zanim podejmiesz starania o kredyt hipoteczny. Pod uwagę możesz wziąć zarówno mieszkanie w bloku jak i dom. Warto pamiętać, by cena mieszkania nie była wyższa od sumy zdolności kredytowej i Twoich oszczędności.

Podpisanie umowy przedwstępnej lub deweloperskiej

Należy ją podpisać po negocjacjach cenowych ze sprzedającym mieszkanie. Posiadanie takiej umowy jest wymaganym warunkiem przez bank na drodze do otrzymania kredytu mieszkaniowego.
Wybór najlepszego kredytu hipotecznego

Warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • w jakim banku i ewentualnie jakiej walucie powinniśmy go zaciągnąć?
  • czy warto skorzystać z programu Mieszkanie Dla Młodych?
  • jakie dochody uwzględniają banki przy tego typu kredycie?
  • ile zapłacisz za cenę nieruchomości?
  • czy potrzebujesz posiadać wkład własny?
  • jakie jest oprocentowanie kredytu?
  • czy z udzieleniem kredytu wiążą się dodatkowe opłaty?
  • jaki wybrać rodzaj rat?
  • na jaki okres kredytowania wziąć kredyty mieszkaniowe?
  • co w sytuacji, kiedy spadną Ci dochody?
Złożenie wniosku kredytowego

W momencie złożenia gotowego już wniosku kredytowego w banku pozostaje nam tylko oczekiwać na decyzję. Taką decyzję często możemy już poznać w ciągu 24 godzin od momentu złożenia wniosku. W przypadku otrzymania pozytywnej odpowiedzi pozostaje nam podpisanie umowy kredytowej. Zanim jednak złożymy swój podpis, warto starannie i uważnie ją przeczytać. Zwłaszcza dotyczy to klauzuli i tekstów zapisanych małym druczkiem.

Warto też skonsultować się z prawnikiem, który wyjaśni nam wszystkie zawiłości i odpowie na nasze ewentualne pytania. Po podpisaniu umowy czeka nas finalizacja transakcji zakupu. Na podstawie aktu notarialnego, sporządzonego u notariusza między Tobą jako klientem a sprzedającym, bank przeleje pieniądze na rachunek sprzedającego, a Ty staniesz się właścicielem swojego wymarzonego mieszkania.

Jakie sposoby inwestowania sprawdzają się?

To jak najbardziej typowe, że ludzie generalnie lubią pieniądze. Ciężko dziwić się temu, przecież dzięki pieniądzom można żyć na poziomie, podróżować, itp. Jednak wcale nie jest powiedziane, że zarabianie jest łatwe. Warto w takim razie przynajmniej się zastanowić, jak możemy zainwestować własne pieniądze, aby mieć ich więcej.


Można wymienić wiele ciekawych metod, lecz na początek warto pod uwagę wziąć lokaty w bankach. Typowa lokata może nie gwarantuje zbyt dużego zarobku, lecz przynajmniej lokaty są pewne. Zatem nie ma większego ryzyka, że po prostu stracimy pieniądze, które zainwestowaliśmy. Choć naturalnie są różne lokaty, zatem takie lokaty, które przynajmniej w teorii zapewniają duży zysk, są o wiele bardziej ryzykowne, aniżeli lokaty jakich dużo na polskim rynku finansowym.

Dla trochę większych ryzykantów można na pewno polecić inwestycje w akcje spółek giełdowych. Z giełdą należy być bardzo ostrożnym, ponieważ bardzo często ludzie, którzy zainwestowali relatywnie duże pieniądze, potem bardzo tego żałowały. Takie osoby, które do tej pory nie miały żadnej styczności z akcjami generalnie są narażone na niepowodzenie. Należy zawsze wiedzieć, iż inwestycje finansowe muszą charakteryzować się szczegółową analizą. Na giełdzie można szybko stracić zainwestowane pieniądze, a jedną z najważniejszych przyczyn owego stanu rzeczy jest to, iż właśnie gracze nie analizują szczegółowo sytuacji. To duży błąd.

Te osoby, które mają większe pieniądze, powinny zastanowić się o zainwestowaniu w nieruchomość. Warte szczególnej uwagi są największe miasta w Polsce, czyli Warszawa, Wrocław, lecz również Zakopane, czyli miejscowość turystyczna. Kupno nawet małego mieszkania znacznie obciąża finanse, lecz nie ma wielu bardziej interesujących metod inwestowania pieniędzy. Taka nieruchomość w końcu będzie na siebie zarabiała, wystarczy znaleźć osobę zainteresowaną wynajmem. Pieniądze z wynajmu mieszkania mogą być całkiem sympatycznym zastrzykiem gotówki, a więc warto pomyśleć o tym.

Doskonałym rozwiązaniem jest, w absolutnie każdym przypadku, skorzystanie z usług takich osób, które dużo lepiej, aniżeli my, znają się we wszelkiego rodzaju kwestiach mających związek z inwestycjami. Zatem jeżeli chodzi o zakup mieszkania, warto jak najbardziej skorzystać z usług doradcy nieruchomościowego bądź też pośrednika, a na przykład osoba pragnąca założyć lokatę nie powinna myśleć, że doradca finansowy jest kiepskim wyborem. Choć trzeba poszukać odpowiedniej wiedzy również samodzielnie. Taka osoba, która ma odpowiednie rozeznanie w np. tematyce lokat, dużo lepiej wie, które lokaty są najbardziej odpowiednim wyborem.