środa, 4 marca 2015

Czego powinni unikać oszczędzający?

Ludzie stracili zaufanie do instytucji finansowych, między innymi do takich, którym powierzamy własne oszczędności, poprzez kryzys. Chcąc zabezpieczenia na przyszłość trzeba oszczędzać. Chowając pieniądze w portfelu czy w domowym schowku, wcale nie są one bezpieczniejsze niż w banku i nie procentują.



Do błędów oszczędzających można zaliczyć m. in. wiarę w to, że z inwestowania przy minimalnym ryzyku jest możliwość osiągnięcia wysokich zysków. Oba z nich są wykonalne, ale tylko w krótkim czasie i przy ogromnym szczęściu. Opiera się to na zasadach podobnych do hazardu. Niektórzy wygrywają w ruletkę, bo los im sprzyjał, jednakże rezygnują zaraz po tym, jak uzyskają sporą nadwyżkę. Jednak większość ludzi, zafascynowana swoim pierwszym sukcesem traci i zyski, i wcześniejszy wkład, który został wniesiony na poczet gry. Licząc na nadzwyczajne odsetki od lokaty, by one powstały, ktoś inny musi wyrazić zgodę na pożyczkę na wyższy procent od przeciętnego. Ryzyko istnieje nawet wtedy, gdy pomysły na zainwestowanie osiągniętego kapitału są świetne, ale ryzykiem jest również podzielenie się zyskami z tymi, którzy udzielili pożyczki. Jeśli zatem plan się nie powiedzie, to nie tylko nie będzie odsetek od pożyczonego kapitału, a le i sam kapitał może pójść w zapomnienie. Dosłownie traktowane deklaracji, o wysokich oprocentowaniach lokat składanych przez banki i inne instytucje finansowe w reklamach, również jest kolejnym błędem oszczędzającego. Bez dokładnie przeprowadzonej analizy produktów finansowych, nie jesteśmy wstanie wybrać korzystnej dla siebie oferty. Bez badania nie możemy zweryfikować, czy na przykład oferowany procent od lokaty oznacza dokładną kwotę od zainwestowanego np. tysiąca, czy też zaoferowany procent oznacza oprocentowanie tylko z ostatniego lub pierwszego miesiąca, albo czy takie odsetki należą się, ale nie za rok, lecz np. za 16 miesięcy. Polecamy zapoznać się z artykułem - konta-oszczednosciowe.blogspot.com/p/ranking-najlepszych-darmowych-kont.html

Na koniec warto wystrzegać się również namawiania doradców bankowych i inwestowania pieniędzy przeznaczonych na planowany zakup. Ludzie traktują zachęty urzędników prawie jak gwarancję oferowanego produktu. W Polsce żaden doradca finansowy ani pracownik banku nie ponosi żadnych konsekwencji za swoje błędy. Jest wręcz przeciwnie, pracownik uzyskuje prowizję od akwizycji, co oznacza, że działa na swoją korzyść i wyłącznie w swoim interesie, namawiając klientów do podjęcia ryzykownych przedsięwzięć.

Inwestuj oszczędzając swoje pieniądze

W dzisiejszych czasach oszczędzanie i inwestowanie jest bardzo ważne. Jeżeli chcemy, aby w przyszłości żyło nam się lepiej musimy poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniej lokaty, konta lub funduszu. Obecnie przyszły inwestor ma ułatwione zadanie, ponieważ wszystko, co potrzeba może załatwiać przez Internet, począwszy od założenia konta w banku aż do grania na giełdzie. Banki oferują nam coraz to lepsze i nowocześniejsze, formy oszczędzania.


Najprostszym sposobem na oszczędzanie jest lokata bankowa. Lokatę założymy praktycznie w każdym banku nawet przez Internet, a odsetki są nieco wyższe niż inflacja. Pojawiło się kilka internetowych banków takich jak ebgż, alior sync czy znany wszystkim mbank. Specjalizują się głównie w bankowości internetowej i można tam założyć lokatę na nieco wyższy procent niż w tradycyjnym banku. Polecamy ranking - oszczednoscionline.pl/ranking-lokat
A co jeżeli ktoś chce zarobić więcej? Wtedy musi zainteresować się albo funduszami albo graniem na giełdzie. Fundusze również kupimy w każdym banku, również przez Internet. Warto zwrócić uwagę na wysokość opłaty manipulacyjnej, która coraz częściej wynosi 0zł. Fundusze są bardzo zróżnicowane i podzielone według ryzyka. Wiadomo, że im bardziej ryzykujemy tym możemy mieć większy zysk. Oprocentowanie może sięgać nawet 20-30%, ale i również -20% jeżeli mówimy o funduszach akcji. Bank udostępnia informację o poziomie ryzyka, ale pamiętajmy, że są to inwestycje długo terminowe na minimum 1 rok. Podobnie wygląda granie na giełdzie, tam również mamy podwyższony poziom ryzyka, ale i również zysk może okazać się dużo większy. Obecnie pojawiły się serwisy internetowe takie, jak xtb lub plus500, w których możemy inwestować nie wychodząc z domu. Wszystkie wykresy i informacje mamy podane dosłownie na tacy, wystarczy tylko odpowiednio kupować.

Na początek polecam emaklera, którego oferuje mbank, ponieważ niema żadnych opłat za prowadzenie rachunku, a jest to ważne dla początkujących inwestorów.
Podsumowując mamy dużo sposobów na oszczędzanie, tylko od nas zależy, co zrobimy z naszymi pieniędzmi. Dla osób ceniących sobie spokój polecam lokaty bankowe, a dla osób chcących trochę zaryzykować i samemu inwestować kapitał polecam fundusze lub giełdę. Niezależnie od tego, co wybierzemy pamiętajmy o tym, że warto inwestować i oszczędzać na przyszłość.

wtorek, 3 marca 2015

Co powinniśmy wiedzieć o lokatach bankowych?

Gdy mamy na myśli znaczenie, lokaty bankowe określa się jako porozumienia obiektów bankowych z interesantami, za pośrednictwem których te pierwsze obligują się do wypłacenia kwoty wyznaczonej pierwej przez tych drugich, ubogaconej o dodatkowe odsetki. Podsumowując więc, lokaty to innowacyjne aparaty finansowe, które pozwalają na odłożenie środków pieniężnych w sposób nader łatwy, aczkolwiek nie jest to wyłączny czynnik zainteresowania nimi pośród krajowych oraz zagranicznych klientów, a wręcz przeciwnie, bo lista ich silnych stron jest zdecydowanie dłuższa.



Konfirmację nadmienionych powyżej słów stanowi natomiast to, iż w istocie każda lokata wymaga naprawdę nieznacznego kapitału do założenia (nieprzekraczającego chociażby dziewięćset złotych), iż stałe oprocentowanie lokat zaręcza stały dochód (możliwy do obliczenia już w samej fazie ustalania umowy), iż nie wymagają one ani doświadczenia w ogólnie pojmowanych inwestycjach finansowych, ani pilnowania teraźniejszej sytuacji rynkowej, ani też znajomości oddziaływania nań ze strony rozmaitego typu czynników wewnętrznych tudzież z zewnątrz, iż są one niesłychanie łatwe w otwarciu (co redukuje się tylko do podpisu w banku), iż znamionują się totalnym bezpieczeństwem (także w momencie bankructwa banku), a także iż ich obsługiwanie nie wiąże się z jakimikolwiek pogmatwanymi procedurami. Czy to jednak znaczy, że najlepsze lokaty są w całości obdarte z minusów? Jak najbardziej nie, bowiem ich uruchomienie wymaga unieruchomienia funduszu powierzonego bankom (niepozwalającego na rozporządzanie nim nawet w przypadkach nagłych), łączy się z możliwością straty zarobionych do tego czasu odsetek w chwili przedterminowego zrezygnowania z umowy, znamionuje się stosunkowo małym przychodem (przynajmniej wobec pozostałych instrumentów finansowych), a ponadto potrzebuje pokrycia 19 procentowego podatku państwowego.  W obliczu takowych zalet i wad warto zatem rozpatrywać każdy ranking lokat sumiennie, aby stosunek tych pierwszych do drugich był większy, tym bardziej że banki zapewniają obecnie wiele możności przystosowania ofert do wszystkich naszych oczekiwań, w tym też tych najogromniejszych.